kontakt: +48 609 199 992 czynny 24h/dobę
Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza

O nas

Home » O nas

Zamysł stworzenia przez Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie, Centrum Opieki Perinatalnej to priorytet wyznaczający kierunek wszystkich naszych działań.

W kilkusettysięcznym mieście, jakim jest Bydgoszcz, potrzeba miejsca, w którym każda mama nosząca w sobie życie − zagrożone, z poważną wadą letalną − znajdzie opiekę, wsparcie, pomoc profesjonalistów − lekarzy, pielęgniarek, psychologów, wolontariuszy. A przede wszystkim − nie zostanie sama. Nasze Centrum to nie tylko instytucja − to raczej sposób myślenia i działania, ukierunkowanego na towarzyszenie rodzicom, którzy oczekują narodzin poważnie chorego dziecka, u którego − już w trakcie ciąży − rozpoznano tzw. wadę letalną. Jest to takie uszkodzenie płodu, które – bez względu na zastosowane leczenie – nie daje szansy na przeżycie.
Istotą funkcjonowania Centrum Opieki Perinatalnej jest zapewnienie kompleksowej pomocy − od momentu diagnozy, przez całą ciążę, aż do porodu oraz opiekę nad niemowlęciem. Dla nas ważna jest każda mama − chcemy dać jej poczucie bezpieczeństwa, chcemy otoczyć troską, chcemy iść z nią ramię w ramię, chcemy dać wiarę w to, że wszystko ma sens − nawet najtrudniejsze doświadczenie.

Interdyscyplinarny zespół terapeutyczno-medyczny

  • Małgorzata Bronka – Dyrektor Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza. Jestem pedagogiem specjalnym, trenerem, coachem, doulą, instruktorką harcerską, instruktorką metody CANTIENICA. Prowadzę pracę edukacyjną i terapeutyczną z dziećmi z niepełnosprawnościami; grupy wsparcia i telefoniczne dyżury dla rodziców po stracie dziecka przed lub krótko po narodzinach; szkolenia dla nauczycieli, lekarzy, położnych, treningi dna miednicy. Pracuję z duszą i ciałem. Działam między innymi w Stowarzyszeniu Rodziców po Poronieniu, Stowarzyszeniu na rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży DAR . Piszę teksty – głównie o żałobie (www.poronienie.pl), wnioski o dotacje, programy, wykłady, artykuły. Lubię wszelkie robótki ręczne, książki, las i góry. W domu mąż, troje dzieci, dwie suki siberian husky i kot.
  • Przemysław Gorzelak – psychoterapeuta Pracuje w Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, udziela pomocy psychologicznej indywidualnie oraz rodzinom.
  • Halina Gorzelak – psycholog, koordynator opieki okołoporodowej. Konsultant laktacyjny, pracuje w oddziale położniczym Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela, od ponad 15 lat towarzyszy matkom w ich pierwszych dniach macierzyństwa.
  • Urszula Owczarz - psycholog, psychoterapeuta.
  • Ewelina Dreger - psycholog, psychoterapeuta.
  • Andrzej Mamys - Prezes Stowarzyszenia św. Łazarza Diecezji Bydgoskiej: tel.:+48 603 695 459.

Zespół Wspierający

  • prof. dr hab. n. med. Mariusz Wysocki - Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Specjalista pediatra I i II stopnia, specjalizacja szczegółowa: onkohematologia dziecięca. Praktyki w krajowych i zagranicznych ośrodkach klinicznych (m.in. Dania i Wielka Brytania). Udział jako ekspert w licznych, krajowych i zagranicznych kongresach medycznych.
  • prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień - Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, profesor nauk medycznych, chirurg. 18 września 2013 roku został wybrany prezydentem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
  • dr n. med. Stanisław Prywiński - chirurg, Prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej.
  • Katarzyna Florek - pielęgniarka, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy.
  • prof. prawa  Bartosz Rakoczy - Członek Zarządu - radca prawny.
  • Stowarzyszenie św. Łazarza Diecezji Bydgoskiej - Centrum prowadzone jest przez Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie Diecezji Bydgoskiej. Zostało ono erygowane dekretem ks. bp. Jana Tyrawy 18 marca 2014 roku. Jest również wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (numer KRS: 0000627545).
         
 
Celem Stowarzyszenia jest m.in.:


  • prowadzenie Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza oraz pozyskiwanie funduszy na jego funkcjonowanie;
  • pomoc dla dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych, na różnych płaszczyznach (wypoczynek wakacyjny, edukacja, aktywizacja społeczna); – wierność Kościołowi i zasadom moralnym, rozwijanie praktyk religijnych w życiu osobistym i wspólnotowym. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.lazarus.pl

Jeśli bliskie są Ci nasze ideały i chciałbyś wesprzeć działalność Stowarzyszenia prowadzącego Centrum Opieki Perinatalnej, możesz dokonać wpłaty na konto:

Bank Pekao SA – 14124011831111001069086385

Liczy się każdy - nawet najmniejszy okruch dobra, bo rzeczy wielkie często są sumą małych gestów!

Kontakt:

Małgorzata Bronka – Dyrektor Centrum

m_bronka@poczta.onet.pl

tel. +48 609 199 992

 

Andrzej Mamys – Prezes Stowarzyszenia św. Łazarza

amamys@interia.pl 

tel. 603 695 459