kontakt: +48 609 199 992 czynny 24h/dobę
Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza

O nas

Home » O nas

Zamysł stworzenia przez Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie, Centrum Opieki Perinatalnej to priorytet wyznaczający kierunek wszystkich naszych działań.

W kilkusettysięcznym mieście, jakim jest Bydgoszcz, potrzeba miejsca, w którym każda mama nosząca w sobie życie − zagrożone, z poważną wadą letalną − znajdzie opiekę, wsparcie, pomoc profesjonalistów − lekarzy, pielęgniarek, psychologów, wolontariuszy. A przede wszystkim − nie zostanie sama. Nasze Centrum to nie tylko instytucja − to raczej sposób myślenia i działania, ukierunkowanego na towarzyszenie rodzicom, którzy oczekują narodzin poważnie chorego dziecka, u którego − już w trakcie ciąży − rozpoznano tzw. wadę letalną. Jest to takie uszkodzenie płodu, które – bez względu na zastosowane leczenie – nie daje szansy na przeżycie.
Istotą funkcjonowania Centrum Opieki Perinatalnej jest zapewnienie kompleksowej pomocy − od momentu diagnozy, przez całą ciążę, aż do porodu oraz opiekę nad niemowlęciem. Dla nas ważna jest każda mama − chcemy dać jej poczucie bezpieczeństwa, chcemy otoczyć troską, chcemy iść z nią ramię w ramię, chcemy dać wiarę w to, że wszystko ma sens − nawet najtrudniejsze doświadczenie.

Interdyscyplinarny zespół terapeutyczno-medyczny

  • Małgorzata Bronka– koordynator pracy CENTRUM Jestem pedagogiem specjalnym, trenerem, coachem, doulą, instruktorką harcerską, instruktorką metody CANTIENICA. Prowadzę pracę edukacyjną i terapeutyczną z dziećmi z niepełnosprawnościami; grupy wsparcia i telefoniczne dyżury dla rodziców po stracie dziecka przed lub krótko po narodzinach; szkolenia dla nauczycieli, lekarzy, położnych, treningi dna miednicy. Pracuję z duszą i ciałem. Działam między innymi w Stowarzyszeniu Rodziców po Poronieniu, Stowarzyszeniu na rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży DAR . Piszę teksty – głównie o żałobie (www.poronienie.pl), wnioski o dotacje, programy, wykłady, artykuły. Lubię wszelkie robótki ręczne, książki, las i góry. W domu mąż, troje dzieci, dwie suki siberian husky i kot.
  • Aleksandra Nowicka-Martinez – psycholog Studia magisterskie z zakresu psychologii klinicznej i studia podyplomowe psychologia kliniczna dziecka, człowieka dorosłego oraz psychosomatyki i neuropsychologii. Ukończyła kurs z zakresu terapii behawioralnej, warsztaty w zakresie technik niewerbalnych, interwencji kryzysowej. Pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle, zajmuje się diagnozą i pomocą psychologiczną, prowadzi szeroko rozumiane poradnictwo rodzinne, a także prelekcje i warsztaty dla młodzieży, rodziców i nauczycieli. Prowadzi społecznie indywidualne konsultacje i grupę dla rodziców po stracie dziecka w ramach Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu oraz Diecezjalnej Poradni Specjalistycznej.
  • Przemysław Gorzelak – psychoterapeuta Pracuje w Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, udziela pomocy psychologicznej indywidualnie oraz rodzinom.
  • Halina Gorzelak – psycholog, koordynator opieki okołoporodowej. Konsultant laktacyjny, pracuje w oddziale położniczym Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela, od ponad 15 lat towarzyszy matkom w ich pierwszych dniach macierzyństwa.
  • dr n. med. Maciej Socha - lekarz, specjalista m.in. ginekologii i położnictwa, perinatologii, ultrasonografii prenatalnej. Pracuje w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, adiunkt. z pacjentką w sytuacji niepowodzeń położniczych. Brał udział w misjach medycznych Fundacji Medici Homini.
  • ksiądz dr Sylwester Warzyński - dr filozofii, rzecznik diecezji bydgoskiej, opieka duchowa.
  • ksiądz Maciej Tyckun - opieka duchowa.
  • Danuta Więczkowska - Położna z wieloletnim doświadczeniem w zakresie opieki paliatywnej. Pracowała jako koordynator Opieki Domowej w Hospicjum im. ks Jerzego Popiełuszki oraz koordynator Zespołu Leczenia Środowiskowego w Domu Sue Ryder. Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • Barbara Przybył – lekarz neonatolog, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego w Bydgoszczy
  • Hanna Korycka-Bryś - Jestem psychologiem od 1997 roku, kiedy to Katolicki Uniwersytet Lubelski uhonorował mnie tytułem magistra Wydziału Nauk Społecznych. Od tego czasu pracuję jako psycholog; najpierw w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej, a następnie (aż do teraz) z dorosłymi pacjentami ujawniającymi zaburzenia psychiczne. Kocham świat, z tym wszystkim co ze sobą niesie… Kocham ludzi; może z powodu wielkich bogactw, jakie kryją w sobie?!? Kocham marzyć, bo wiem że marzenia dodają skrzydeł i motywują do pozytywnego działania i przekraczania nawet najbardziej utrwalonych granic… Jestem szczęśliwą żoną i mamą dwóch bardzo wymagających chłopców. Oni są moją największą inspiracją i największym wyzwaniem… Mimo wielu trudności i problemów wiem, że warto otwierać się na drugiego człowieka, warto przy nim trwać, warto nad nim się pochylić, warto oddać mu część siebie, bo tylko wtedy jest się całością…
  • Andrzej Mamys - Prezes Stowarzyszenia św. Łazarza Diecezji Bydgoskiej: +48 604-908-628
  • Dorota Jakuta - Wiceprezes Stowarzyszenia św. Łazarza Diecezji Bydgoskiej.
  • prof. prawa Bartosz Rakoczy - Członek Zarządu- radca prawny.
  • Małgorzata Wojciechowska -  Członek zarządu, skarbnik

Zespół Wspierający

  • prof. dr hab. n. med. Mariusz Wysocki - Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Specjalista pediatra I i II stopnia, specjalizacja szczegółowa: onkohematologia dziecięca. Praktyki w krajowych i zagranicznych ośrodkach klinicznych (m.in. Dania i Wielka Brytania). Udział jako ekspert w licznych, krajowych i zagranicznych kongresach medycznych.
  • prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień - Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, profesor nauk medycznych, chirurg. 18 września 2013 roku został wybrany prezydentem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
  • dr n. med. Stanisław Prywiński - chirurg, Prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej.
  • Katarzyna Florek - pielęgniarka, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy.
  • Stowarzyszenie św. Łazarza Diecezji Bydgoskiej - Centrum prowadzone jest przez Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie Diecezji Bydgoskiej. Zostało ono erygowane dekretem ks. bp. Jana Tyrawy 18 marca 2014 roku. Jest również wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (numer KRS: 0000627545)
         
 
Celem Stowarzyszenia jest m.in.:


  • prowadzenie Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza oraz pozyskiwanie funduszy na jego funkcjonowanie;
  • pomoc dla dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych, na różnych płaszczyznach (wypoczynek wakacyjny, edukacja, aktywizacja społeczna); – wierność Kościołowi i zasadom moralnym, rozwijanie praktyk religijnych w życiu osobistym i wspólnotowym. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.lazarus.pl

Jeśli bliskie są Ci nasze ideały i chciałbyś wesprzeć działalność Stowarzyszenia prowadzącego Centrum Opieki Perinatalnej, możesz dokonać wpłaty na konto:

Bank Pekao SA – 14124011831111001069086385

Liczy się każdy - nawet najmniejszy okruch dobra, bo rzeczy wielkie często są sumą małych gestów!

Kontakt:

Małgorzata Bronka – koordynator Centrum

m_bronka@poczta.onet.pl

tel. 609 199 992

 

Andrzej Mamys – Prezes Stowarzyszenia św. Łazarza

amamys@interia.pl 

tel. 603 695 459